📌مهلت قانونی توقف و نگهداری کالا در مناطق و گمرکات به دو ماه کاهش یافت / کاهش رسوب کالا در گمرکات / انجام تشریفات گمرکی انواع لاستیک بدون معطلی در گمرکات سراسر کشور

⭕️گمرک ایران از کاهش رسوب کالا در گمرکات خبر داد و در خصوص واردات انواع لاستیک به کشور اعلام کرد : گمرک در خصوص واردات انواع لاستیک به کشور صرفا سازمان مجری است و در حال حاضر تشریفات گمرکی انواع لاستیک پس از اظهار صاحب کالا بدون معطلی از گمرکات سراسر کشور ترخیص می شود .

⭕️به گزارش روابط عمومی گمرک ایران ؛ در توضیحات گمرک در خصوص وضعیت واردات انواع لاستیک به کشور آمده است : گمرک ایران مجری سیاست ها و دستورالعمل های تجارت خارجی است و در حوزه مقررات و قوانین ورود و خروج کالا تصمیم گیرنده نیست اما در هفته های اخیر جهت تسهیل در واردات انواع لاستیک به کشور از تمامی ظرفیت های قانونی استفاده کرده تا واردکنندگان در شرایط ویژه اقتصادی با کمترین مشکلات مواجه شوند که ارائه برخی راهکارهای عملی از جمله این اقدامات است .

⭕️بنابراین گزارش ؛ انجام تشریفات گمرکی منوط به اظهار صاحب کالا است تشریفات گمرکی ترخیص انواع لاستیک از زمانی شروع می شود که صاحب کالا پس از ثبت سفارش و اخذ مجوزهای مرتبط نسبت به اظهار کالای خود به گمرک اقدام می نماید . پس از اظهار کالا با اعمال مقررات و قوانین مرتبط گمرکات نسبت به ترخیص انواع لاستیک اقدام می کنند و گمرک ایران اختیاری در رابطه تاخیر در اظهار صاحب کالا ندارد . در حال حاضر با سیاست های جدید دولت در حوزه تسهیل در واردات لاستیک و کاهش تعرفه این کالا سرعت ترخیص انواع لاستیک از گمرکات کشور افزایش چشمگیری داشته است .

⭕️همچنین با پیگیری های گمرک جهت کاهش رسوب کالا در انبارهای بنادر و محوطه های گمرکی و تسریع در ترخیص کالاهای مورد نیاز مردم ، مهلت قانونی توقف و نگهداری کالا در مناطق و گمرکات به دو ماه کاهش پیدا کرده که تا یکماه نیز قابل تمدید است . در حال حاضر در صورتیکه صاحبان کالا حداکثر تا سه ماه نسبت به اظهار کالاهای موجود در مناطق و انبارهای گمرکی به گمرک نکنند کالا در چارچوب مقررات مشمول قانون متروکه شده و وفق مقررات مربوطه رفتار و به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی اعلام می شود تا بر اساس ضوابط اقدام نماید . پیش از این مهلت توقف کالا در اماکن گمرکی تا سه ماه بود که با درخواست صاحب کالا تا دو ماه قابل تمدید بود . در خصوص مناطق نیز مدت زمان توقف کالا پیش از این در اختیار مسئولین سازمان مناطق بود که در حال حاضر بر اساس مصوبات جدید مدت زمان نگهداری کالا در مناطق به دو ماه کاهش پیدا کرده که فقط تا یکماه دیگر با درخواست صاحب کالا قابل تمدید است .

⭕️این گزارش می افزاید ؛ با کاهش تعرفه واردات لاستیک خوودروهای سنگین از ۲۶ درصد به ۵ درصد از سوی هیات وزیران تمامی واردکنندگان لاستیک به گمرکات مراجعه و در حال ترخیص کالاهای خود هستند تا در سریع ترین زمان ممکن این کالاها در کشور توزیع شود . همچنین رئیس کل گمرک ایران به گمرکات کشور اعلام کرده است تمامی تسهیلات گمرکی از جمله ترخیص نسیه و درصدی را جهت آسان سازی فرآیند ترخیص محموله های لاستیک به واردکنندگان این کالا ارائه نمایند که ۲۴ ساعته شدن گمرکات برای ترخیص انواع لاستیک در کنار کالاهای اساسی و ضروری از جمله این اقدامات است .

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.