⭕️ دلایل افزایش قیمت دلار

شمس الدین حسینی در گفتگو با «نود اقتصادی»: من جز افرادی هستم که نمی‌توانم باور کنم دولتی به تعمد ولو برای تامین منابع مالی خود ارزش پول ملی را کاهش دهد. بنابراین فکر می‌کنم اتفاقی که در بازار ارز ایران در ماه‌های اخیر اتفاق افتاده خارج از اراده مقامات پولی کشور است.

🔹گرانی دلار برآیند دو موضوع است. یک موضوع سخت شدن نقل و انتقالات مالی است. می‌شد انتظار داشت با وجود تحریم‌ های شدیدی که آمریکایی‌ها از چند ماه پیش وضع کردند افزایش قیمت ارز اتفاق بیفتد. این تحریمها برای اثر گذاری به چند ماه زمان نیاز داشت که اکنون زمان آن فرا رسیده است.

🔹عامل دوم افزایش قیمت ارز پایان سال است. برآیند این دو عامل باعث شده که قیمت دلار افزایش پیدا کند. با توجه به این که بسیاری از نیازهای کشور از طریق واردات تامین می شود و بسیاری از محصولاتی که خودمان تولید می‌کنیم هم با قیمت‌های جهانی هماهنگ می‌شود باید گفت که گرانی دلار قیمتها را افزایش می‌دهد.

🔹به عنوان مثال تولید بسیاری از محصولات انرژی متاثر از قیمتهای بین المللی است. اگر قیمت بین المللی آن محصول هم ثابت باشد وقتی قیمت دلار افزایش پیدا کند یا ارزش ریال کاهش یابد قیمت داخلی یک محصول هم افزایش پیدا می‌کند.

🔹تولید کننده یا باید صادر کند یا باید تولیدات خود را به بازار داخل بفروشد. وقتی دریافتی صادرات به ریال به دلیل کاهش ارزش پول ملی افزایش پیدا می‌کند طبعا قیمت داخلی آن را هم افزایش می‌دهد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.