♦️«نیما» ؛ راهکار جدید بانک مرکزی برای کنترل قیمت دلار و بازار ارز

🔹سامانه ارزی جدید بانک مرکزی با عنوان نیما یا نظام یکپارچه معاملات ارزی آغاز به کار کرد.
🔹بازرگانان سفارشات غیربانکی خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند
🔹در فاز نخست، ثبت درخواست‌ها برای ارزهای یورو و یوآن امکان پذیر است
🔹صرافی‌ها درخواست های متقاضیان ارز را در سامانه نیما مشاهده کنند

🔵 جلسه توجیهی و آشنایی صرافی های منتخب بانك ها همزمان با آغاز به كار آزمایشی سامانه نیما (نظام یكپارچه معاملات ارزی) عصر امروز در بانك مركزی برگزار شد.

🔸 به گزارش روابط عمومی بانك مركزی، معاون فناوری های نوین بانك مركزي در اين جلسه گفت: در حال حاضر واردكنندگان و متقاضیان اصلی ارز به دو صورت اقدام به تامین ارز مورد نیاز خود می كنند. یكی از این روش ها از طریق کانال بانكی است و شیوه دیگری که تحت عنوان تامین ارز غیربانكی شناخته می شود به واسطه حواله به حساب فروشنده و از طریق صرافی ها صورت می گیرد.

🔸 ناصر حكیمی با بیان اینكه مسیر مشابهی در سامانه نیما برای تخصیص ارز در نظر گرفته شده است، عنوان كرد: در فاز اول، واردكننده به عنوان متقاضی ارز  با ورود به این سامانه، فرایند درخواست خرید ارز را درج می كند. در این حالت متقاضی می تواند صرافی مدنظر خود را انتخاب كند و یا آن را تعیین نكند و صرفاً پیشنهادی را در سامانه مطرح کند. سپس براساس تقاضاهای ثبت شده از سوی بازرگان صرافی ها می‌توانند از طریق پنل موجود بر روی سامانه درخواست های متقاضیان را رویت کرده و پیشنهادات خود را ارسال کنند. در این حالت بازرگان می تواند بین نرخ های ارایه شده از سوی صراف ها یك نرخ را انتخاب كند.

🔸 وی درباره نحوه پرداخت وجوه (تسویه) میان بازرگان و صراف ها گفت: بر روی این سامانه امكان پرداخت الكترونیكی نیز در نظر گرفته شده است اما در حال حاضر از سامانه ساتنا باتوجه به حجم بالای تراكنش ها و بالا بودن مبالغ استفاده می شود.

🔸 به گفته معاون فناوری های نوین سامانه نیما به عنوان یكی از راه های تامین ارز تلقی می شود و بازرگانان و تجار مختارند كه از طریق روش های قبلی نسبت به تامین ارز مورد نیاز خود اقدام كنند. این سامانه به صورت آزمایشی فعالیت می كند و به فرایند موجود و فعلی صرافی ها، خللی وارد نمی كند.

🔸 همچنین در این جلسه مدیركل سیاست ها و مقررات ارزی بانك مركزی، هدف از راه اندازی سامانه نیما (نظام یكپارچه معاملات ارزی) را تسهیل و سرعت بخشی به تامین ارز مورد نیاز واردكنندگان عنوان كرد و گفت: در حال حاضر حجم مبالغی كه از طریق كانال های غیربانكی تأمین ارز بسیار بالاست و سامانه ای به مانند پرتال ارزی كه متعلق به بخش بانكی تامین ارز متاقضیان است، وجود ندارد.

🔸 مهدي كسرایی پور از آغاز آزمایشی این طرح با همكاری صرافی های منتخب بانك ها خبر داد و گفت: باتوجه به اطمینانی كه نسبت به صرافی بانك ها وجود دارد، این طرح با صرافی بانك ها كلید خورده و پس از آن امیدواریم با فراهم آوردن شرایط لازم، صرافی های غیربانكی نیز به این سامانه بپیوندند.

❇️ بازرگانان سفارشات غیربانکی خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند

🔹 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به منظور ایجاد تسهیل در تامین ارز ثبت سفارشات غیر بانکی، نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) را برای تامین الکترونیکی ارز فراهم کرده است.

🔸 بدین سان با هماهنگی به عمل آمده بین بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، بازرگانان می توانند با مراجعه به سامانه جامع تجارت، درخواست خود را برای تامین ارز ثبت سفارشات غیربانکی انجام دهند. این اطلاعات به صورت سیستمی و برخط به سامانه نیما منتقل می شود و در ادامه بازرگانان پیشنهادهای  (پاسخ های) ارائه شده از سوی صرافی ها را مشاهده و در نهایت نسبت به خرید ارز اقدام می کنند.
در فاز نخست، ثبت درخواست ها برای ارزهای یورو و یوآن امکان پذیر است و متعاقبا در گام های بعدی امکان درخواست برای سایر ارزها  نیز فراهم می شود.

🔸 صرافی ها درخواست های متقاضیان ارز را در سامانه نیما مشاهده کنند
صرافی ها می¬توانند با انتخاب منوی نیما در پایگاه اطلاع رسانی سنا اقدام به مشاهده درخواست های خرید، ارائه پیشنهادها و در نهایت نسبت به تامین ارز متقاضیان اقدام کنند. همچنین راهنمای استفاده و کار با سامانه در بخش راهنمای کاربران در دسترس قرار گرفته است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.